Egészséges ételről készült fotó
A fájdalom a gyomortájon jelentkezik, legtöbbször az étkezéssel összefüggésben. Szúró, égő, görcsös jellegű fájdalom, mely nagyjából egyenletesen áll fenn. Nyombélfekély esetén jellemző, hogy étkezést követően csökkennek, enyhülnek a panaszok.
Jellemző lehet az émelygés, időnként hányással együttesen. Az étvágytalanság kapcsán fogyás alakul ki (ha étkezés utáni a fájdalom) vagy pedig súlytöbblet (ha az evés csillapítja a fájdalmat.) A kisebb fekélyes sebek maguktól is begyógyulnak idővel, és jellemző a kiújulás, pl. a tavaszi-őszi időszakokban több a fekélyes panasz, tünet.
Krónikusan fennálló gyomor- ill. nyombélfekély esetén vérszegénység alakulhat ki, mivel a fekélyt kisebb volumenű vérzés is kísérheti. További szövődmény lehet az erős vérzés (akár vérhányás, vagy pedig véres, ill. fekete széklet formájában), ha a képződött fekélyesedés egy nagyér falát átfúrja, valamint átfúródhat maga a gyomorfal is.
Normális állapotban a gyomor és a nyombél a termelődő nyálkahártya-nedv révén megvédi magát az emésztőnedvek savasságától. Ez főként az étkezések alkalmával jellemző. Ha ez a védőréteg nem működik bármilyen ok, probléma következtében, a gyomor területén termelődő sav felmarja a nyálkahártyát és fekély alakul ki. Néhány évtizede derült ki a Helicobaceter pylori nevű baktérium okozta fertőzés jelentős szerepe mindezen folyamatokban. Egyéb oki tényezők: a fokozottabb savelválasztás, amely inkább a nyombélbélfekélyre jellemző, örökletes tényezők szerepe: egyes családokon belül gyakoribb, ill. 0-s vércsoportnál, néhány gyógyszer szedése mellett, dohányzás és alkoholfogyasztás mellett is gyakoribb. Alkati kérdések, pl. stressz és stressztűrés, agresszív személyiség, de a rendszertelen étkezés is okozhat fekélyképződést.
Az orvos tevékenysége gyomor-, ill. nyombélfekély esetén
A háziorvost felkereső beteget a fent leírt tünetekkel és panaszokkal tovább irányítják gasztroenterológiai vizsgálatra. Ma leggyakoribb az endoszkópos vizsgálat, mellyel gyorsan tisztázható a fekély megléte vagy hiánya. Célszerűen az endoszkópos vizsgálat egyben kizárja az esetleges gyomorrák diagnózisát is. A terápiát az endoszkópos kép és a beteg tünetei, panaszai alapján a gasztroenterológus rendeli, melyben szerepelhetnek savkötők, és egyéb célzott gyógyszerek a fekély hatékony kezelésére. Ha fennáll a Helicobacter pylori fertőzés (ezt külön vizsgálattal elemzik), akkor antibiotikus kezelés is szükséges lehet. Ma már a fekélyes állapotok sebészi úton való kezelése igen ritkán fordul elő.
A készítményt keresse a gyógyszertárakban!
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).