A régi orvoslás tapasztalata szerint nincsen fekély (és reflux) sav nélkül… Azt ma már szinte mindenki tudja, hogy a gyomorsav túlzott termelődése főleg a mindennapi stressz rovására írható. Reflux esetén a gyomorban képződő sav visszaáramlik, visszacsorog a nyelőcsőbe, és onnan a szájüregbe. Kezeletlen esetekben kellemetlen, akár súlyos tüneteket is okozhat: a nyelőcső nyálkahártyáját, de akár a szájüreget, a fogazatot, esetleg a légcsövet is károsíthatja a visszaáramló sav maró hatása.
Nyugtalan alvásról készült fotó
Jellemzője a szegycsont mögötti területen jelentkező égő, időnként éles fájdalom, valamint a torokban, garatban észlelhető savas visszaáramlás, ami pl. éjszaka meglehetősen kellemetlen lehet. A hazai népesség körében igen gyakori, mintegy 30%-os előfordulást mutat. Refluxnál a nyelőcsőbe, a torok területére visszaáramló sav kimarja a nyálkahártyát. Ez a maró érzés azért jelentkezik, mert a gyomorral ellentétben itt nincs védőréteg, ami megsemmisítené, közömbösítené a savat. Jellemző a nyelőcső alsó záróizmának működészavara, valójában ezért tud a savas gyomortartalom visszafelé áramlani. A savas érzés és a fájdalom mellett fokozódhat a nyálelválasztás, súlyosabb (és kezeletlen) esetben nyelőcsőgyulladás, nyelőcsőfekély, esetleg a nyelőcső rákelőző állapota alakulhat ki.
A tünetek jellemző és hosszabb fennállása mindenképpen orvosi diagnózist igényel. Ez sok esetben nem bonyolult: megléte a tünetek alapján, és egy ún. endoszkópiás vizsgálattal általában jól kimutatható. (Végezhető a nyelőcsőben nyomásmérés, pH-mérés). Ha az endoszkópia alapján a vizsgáló orvos úgy ítéli meg, szövetmintavétel is indokolt lehet.
A reflux kezelésében több szempont érvényesül.
A készítményt keresse a gyógyszertárakban!
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).